HOME  |  SUBMISSION GUIDELINES  |  CATEGORIES   |   RULES & REGULATION   |   CONTACT   |   WINNERS

WINNER - Edition 7

AWARD OF EXCELLENCE:

Crossing Over the Dark directed by Jordan Ellis
Emerging Short Film

Cowgirls and Indians directed by Kate Davis
Emerging Feature Film, Directing in Emerging Feature Film

Pinguat directed by Joshua Albeza Branstetter
Short Documentary
 

AWARD OF MERIT:

Kilt written by Ron Leach, Kristian Hodko
Feature Script

The Deputy written by Paul Corricelli
Feature Script

AWARD OF RECOGNITION

Love written by Anna Rose
Short Script

WINNER - Edition 6

AWARD OF EXCELLENCE:

The Chair directed by Ronnie Cramer
Short Film (fiction film)

My Gypsy Road directed by Vilma Kartalska
Short Documentary

WAR HERO directed by Berin Tuzlic
Short Film (fiction film)

"Money-A Slap and a Stick" Version Three directed by Mimi Garrard
Short Film (fiction film)

THE BRONZE MEN OF CAMEROON directed by FLORENCE AYISI
Documentary Feature

AWARD OF MERIT:

Encounters at Chateau d’Amboise directed by LANCEAU YVES, TRUCHET NATHALIE
Short Documentary

Gamer's Wife directed by Brian Morelan
Performance in Short Film: Leon Potter

A Fire in the Mind written by Ken White
Feature Script

Asian Treasure directed by Les Mahoney
Feature Film (fiction film)
 

AWARD OF RECOGNITION

Solace by the Sea directed by Jyoti Singh, Sangeeta Agrawal
Short Film

 

OVERALL WINNER 2019


Remembering The Maurits Kiek Story directed by Cheryl Halpern

WINNER - Edition 5

AWARDS OF EXCELLENCE:

Can't Stop the Sun from Shining directed by Dr. Teresa Mular
Documentary Featurette

You Feel Me? directed by Laura P. Valtorta
Fiction Featurette (fiction film)

The Dalai Lama: Scientist directed by Dawn Gifford Engle
Documentary Feature

Life Is A Journey - Sabah directed by Castel Tham, KWC. Alex
Short Documentary

Perfect Evil directed by Alessandro Della Villa
Best Horror film

AWARDS OF MERIT:

The Disease Detective Looks at Friedreich's Ataxia directed by Laura P. Valtorta
Short Documentary

ASCONA directed by Julius Dommer
Short Documentary

NEW DAY NEW WORLD directed by Peter Sacco
Family film

WADAYAZE directed by Dieter Grohmann
Production in Short Film, Performance in Short Film for Talal Marrakchi.

AWARDS OF RECOGNITION

Bermuda written by Laura P. Valtorta
Feature Script

WADAYAZE directed by Dieter Grohmann
Drama film, Short Film (fiction film).


River Deep,Mountain High written by Janet Upcher
Short Script

The Advisory Club directed by Yazemin Yilmaz
Emerging Short Film

 

WINNER - Edition 4

AWARDS OF EXCELLENCE:

IMPURATUS (Trailer/Scene/Teaser) - directed by Michael Yurinko
Performance in Short Film for Jody Quigley,
Short Film (fiction film)

THE HEART OF HADIAH TROMP - directed by Erik de Bruyn
Feature Film (fiction film)

God Is American - directed by Richard Martin-Jordan
Documentary Feature

Speak with your mouth shut directed by Balaji Mohan
Emerging Asian Director

A Soldier's Passage - directed by Paul Ingles
Emerging Feature Film

Rehearsal - directed by Linda Rumney
Short Film (fiction film)

The Game Changer - directed by Thomas Kadman
Feature Film (fiction film), Performance in Feature Film for Thomas Kadman

CAN ART STOP A BULLET: William Kelly's Big Picture - directed by Mark Street
Documentary Feature

 LOVE SONG: The Triumph and Tragedy of Tchaikovsky -  directed by Ian Woodward
Fiction Featurette (fiction film)

AWARDS OF MERIT:

The Flight of Souls written by Guy Quigley
Feature Script

Bad Wolff written by Heidi Segal
Short Script

The hourglass (Das Stundenglas) - directed by Dieter Grohmann
Short Film (fiction film), Genre Awards

Blaze Beat Jitters - directed by Nicholas F Lavachek
Production in Short Film

Mid Lifers written by Heidi Segal
Short Script

What's This One About? directed by Max Rothman
Short Film (fiction film)

The Eccentric World Of Baron Styles - directed by Jerome-Anthony Larkin
Production in Emerging Feature Film

Yoga for Health & Global Harmony - directed by Benoy K Behl
Documentary Featurette

 I LOVE YOU TRULY -  directed by Ian Woodward
Short Film (fiction film)

AWARDS OF RECOGNITION

Lions of Florence written by Ken White
Feature Script
A Walk in the Park - directed by Dieter Grohmann

Genre Awards

 

WINNER - Edition 3

AWARDS OF EXCELLENCE:

Sarah Q - directed by John Gallagher
American Feature Film

AWARDS OF MERIT:

American Ridge written by Carl Clark
American Feature Script

AWARDS OF RECOGNITION

Dark Angel written by Ty Caudle

WINNER - Edition 2

AWARDS OF EXCELLENCE:

 Colour Me Free - directed by Gray Hodgkinson
Short Film (fiction film), Emerging Short Film

Social Class Stratification and Mobility in the World directed Banning Lary
 Documentary Featurette

JUST A FLING directed Gorune Aprikian
 Emerging Feature Film

Drawn Together: Comics, Diversity and Stereotypes directed Harleen Singh
 Documentary Feature

AWARDS OF MERIT:

 Invisible Prisons - written by Hoyt Richards, Lawrence Nelson
Feature Script

JUST A FLING directed Gorune Aprikian
 Feature Film (Fiction), Performance in Feature Film

the sky is thee limit directed Mirka Anderson
Documentary Featurette Film (Fiction)

AWARDS OF RECOGNITION:

The Paper Route written Danny Howell
Feature Script

Pas-An directed Geraldo Jumawan/ Sherwin Compendio
Performance in Short Film for Jek Jumawan

WINNER - Edition 1

AWARDS OF EXCELLENCE:

 Supervivere (The Escape) - directed by Paco Arasanz
Short Film (fiction film)

Anima Sola - directed by Roberto Jabor
Genre Awards

On the track of Robert van Gulik - directed by Robert Rombout
Documentary Feature

DEPTH OF PYAAR - directed by Mukesh Asopa
Mukesh Asopa Performance in Feature Film

Strange Tenants: Ska'd for Life directed by Fiona Cochrane
Documentary Feature

Trust Exercise directed by Vilma Kartalska
Short Film (fiction film)

Motherhood directed by Alireza Pirband
Short Film (fiction film)

AWARDS OF MERIT:

 Anima Sola - directed by Roberto Jabor
Production in Feature Film

Absynthia - directed by Seregon O'Dassey
Feature Film (fiction)

FERMYSK directed by Maryam Pirband
Short Film (fiction film)

Vein's Appetite - directed by Julie Merrick
Short Film (fiction film)

Haliuka/Dead Wind written by Pozsgai Zsolt
Feature Script

The Flight of Souls written by Guy Quigley
Feature Script

The Night Doctors written by Tom Vecchio
Feature Script

Horace The Hawk directed by Doug Whitehead
Short Film (fiction film)

I Am Not Your Enemy (I Am A Black Man) directed by Bruce Nix
Emerging Short Film

ONCE UPON A TIME ON ALL HALLOWS' EVE directed by JAROSLAW GOGOLIN
Feature Film (fiction film)

HOLLOWED directed by Cedric Thomas Smith
Hoyt Richards Performance in Short Film

For The Greater Good directed by Michael Gavino
Genres Awards,  Short Film (fiction film)

UnderSee directed by Margie Kelk
Short Film (fiction film)

JESUS GOD - JESUS MAN written by Goldie Smitlener
Feature Script

SUPERIOR BEING PART 2 written by JAROSLAW GOGOLIN
Feature Script

AWARDS OF RECOGNITION:

Hitman's Score written by Ron Chepesiuk
Feature Script

Out of Sight written by Jake Teeny
Short Script

THE HONOR KILLING written by Guy Quigley
Feature Script

The Brazil Run written by Kenneth Roberts
Feature Script

Hell to Pay written by Kenneth Roberts
Feature Script

Screenplay Contest First Prize written by Carl Clark
Short Script

SUPERIOR BEING PART 1 written by JAROSLAW GOGOLIN
Feature Script

CONTACT

 

You can reach us at: Pacificscreenawards@gmail.com


 
 
BACK TO TOP
 
HOME  |  ASIA SCREEN AWARDS    |    EUROPEAN SCREEN AWARDS    |   AMERICAN SCREEN AWARDS   |   INTERNATIONAL SCREEN AWARDS    |   PACIFIC SCREEN AWARDS